Teras Kapatmak İçin İzin Almak Gerekir Mi

Teras Kapatmak İçin İzin Almak Gerekir Mi

Teras Kapatmak İçin İzin Almak Gerekir Mi

Teras kapatmak için izin almak gerekir mi sorusu bir çok kişinin aklına takılan bir sorudur. Tapuda önce çatı piyesli ibaresini tapunuzda görmeniz gerekmektedir. Bu ibare yoksa yapı ruhsatı izni almak için bulunduğunuz bina ya da konutun projesinin daha önce onaylamış olan kişi ile iletişime geçerek projeyi yeni hali ile onaylamasını istemeniz gerekmektedir. Projenin onaylanmasının ardından belediyeden yapı ruhsatı alma imkanınız olacaktır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi durumunda çatı kapatma, teras kapatma işlemlerinizin tümü yasal bir hal alacaktır.

Eğer göndermiş olduğunuz projeniz onaylanmadıysa ve yapı ruhsatı izni alamazsanız bu durumda karara itiraz ederek belediyeden keşif talebinde bulunma hakkınız vardır. Bu sayede izin işlemleri için yeniden başvuru yapma hakkınız olacak. Yerel belediyelerden gelen zabıta memurları gerekli kontrolleri yaptıktan sonra keşfi sonuçlandırır ve belediyedeki yapı ruhsatı izin işlemlerine yeniden başlayabilirsiniz. Yasal işlemleri yaptırmadan işleme devam ederseniz kat maliklerinin şikayet etmesi durumunda imar kirliliğine neden olma suçundan hakkınızda işlem başlatılabilir. Anayasanın TCK Madde 184 imar kirliliğine neden olma suçu maddesi gereğince kat maliklerinin rızası olmadan yapılan teras balkon kapatma işi tamamen suç sayılmaktadır.

Anayasanın 184. maddesi gereği yeni yapılan bina ve inşaatın imar izni olması zorunludur. Bu izin projesi çizilmiş ve imar izni verilmiş bir binada daha sonrasında yapılacak olan işlemleri de içerisinde barındırmaktadır.

Teras Kapatma İzni Nasıl Alınır?

Teras kapama izni olmadan yapılan işlemlerde işi yapan firmanın herhangi bir sorumluluğu olmadığından daha sonrasında oluşabilecek sorunlar ile firma ilgilenmemektedir. Teras kapatma işlemi yaptırmadan önce izinlerin almış olmanız gerekmektedir.

Teras balkonu kapatmak için Yargıtay kararı ile birlikte sınırları belli bir oranda kapatmak mümkündür. Buna göre teras balkonu kapatmak isteyen kişilerin binada yer alan tüm kat maliklerinden izin almış gerekmektedir. İzin alınmadığı durumlarda kat maliklerinden birinin bunu şikayet etmesi durumunda yapılan tüm işlemler yasa dışı sayılacaktır.

Sosyal Medyamız :

Müşteri Yorumları

 1. İbrahim S****

  Soğuk havalarda terasımızı kullanamıyorduk.Terasımızı tam da isteğimiz gibi kapattılar.İçeriye soğuk hava girişi neredeyse kesildi.

 2. Mehmet Y****

  Terasımızın çatısını kapattırdım.Kullandıkları malzeme çok dayanıklı.Verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor.

 3. Hakan T****

  Daha önce yaptırdığım kaplamalar kısa sürede eskidi.Bu sefer uzun süre kullanabilecğimi düşünüyorum.

 4. Halil M****

  Verilen hizmet son derece kaliteli.Çalışanlar müşterilerle ilgili ve müşterilerinin isteklerini yerine getirmek için çabalıyorlar.