1 Kat Teras Kime Ait

1 Kat Teras Kime Ait

1 Kat Teras Kime Ait

Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler. Bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksi durumda bir sözleşme olmadığı sürece her kat malikine ait olan arsa payı ile doğru orantılıdır. Ancak yine de ortak yerlerden yararlanma hakkının sınırı ve şekli kat malikleri arasında olan anlaşma yolu ile belirlenebilmektedir. Yönetim planında aksi durumda bir düzenleme yoksa ve kat malikleri arasında özel bir anlaşma yoksa ortak alan olarak belirlenen yerler üzerinde tüm kat maliklerinin arsa payları oranında malik oldukları ve kullanım hakkına sahip oldukları düşünülerek kabul edilmektedir.

Apartmanda Teras Kullanımı Kime Aittir?

Kat mülkiyeti kanunu esaslarına göre terasın kullanım hakkı tüm kat maliklerine aittir. Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirlenmektedir. Aşağıda yazılı olan yerler ve durumlar kanun gereğince ortak alan olarak sayılmaktadır;

 • Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin birer parçası olan diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayırmakta olan ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapısı, antre, merpenler, asansör, sahanlık, koridor, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma alanları, kömürlük ve garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bazı bölüm dışında yer alan yuvalar ve kapalı kısımlar gibi bir çok alan ortak alan olarak sayılmaktadır.
 • Her kat malikinin kendi bölümü dışında kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve tv için ortak şebeke ve antenler ortaktır.
 • Çatı, baca, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merpenleri de ortaktır.

Terasın Tadilatı Kimin Sorumluluğundadır?

Ana yapıda bulunan ortak terasın onarımı yapılması gerektiği zaman tüm kat maliklerinin katılımı zorunludur. Bu alan ortak alan olarak sayıldığından herhangi bir tadilat yapılması gerektiği zaman tüm kat maliklerinin onarım yapılması için ödeme yapması beklenmektedir. Ortak alan olarak sayılmayan kişiye özel olan teraslar için diğer kişilerin ödeme yapması beklenmez.

Sosyal Medyamız :

Müşteri Yorumları

 1. İbrahim S****

  Soğuk havalarda terasımızı kullanamıyorduk.Terasımızı tam da isteğimiz gibi kapattılar.İçeriye soğuk hava girişi neredeyse kesildi.

 2. Mehmet Y****

  Terasımızın çatısını kapattırdım.Kullandıkları malzeme çok dayanıklı.Verdiğim parayı sonuna kadar hak ediyor.

 3. Hakan T****

  Daha önce yaptırdığım kaplamalar kısa sürede eskidi.Bu sefer uzun süre kullanabilecğimi düşünüyorum.

 4. Halil M****

  Verilen hizmet son derece kaliteli.Çalışanlar müşterilerle ilgili ve müşterilerinin isteklerini yerine getirmek için çabalıyorlar.